Gdzie do dentysty w Zabrzu? - Dentystyczny

stomatologia zabrze

Zęby_człowieka Budowa poszczególnych zębówedytuj

Wraz z zębiną uznawana jest za wspólną jednostkę strukturalno-funkcjonalną, tzw. endodontium.


 Osobny artykuł: Zęby stałe.
 Gdzie do dentysty w Zabrzu? - Dentystyczny stomatologia zabrze
>
Tętniczki wnikające do miazgi dzielą się dalej na naczynia przedwłosowate a następnie na naczynia włosowate. Tworzą one splot w okolicy odontoblastów.


W miazdze pomiędzy naczyniami znajdują się anastomozy (tętniczo-tętnicze, tętniczo-żylne i żylno-żylne) mające znaczenie dla utrzymania równomiernego odżywienia tkanki, w przypadku gdy dojdzie do zaczopowania jednego z głównych naczyń.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Nie czekaj z bolącym zębem

Ból zęba, częsta dolegliwość zarówno u dorosłych jak i u dzieci- jego przyczyny mogą być różne, dlatego nie należy próbować przeczekać, czy leczyć na własną rękę np. paracetamolem. Sprawa zawsze wymaga kontroli dentysty czy stomatologa, pomoże to uniknąć bardzo nieprzyjemnych powikłań i dalszych konsekwencji wynikających z nieleczenia uzębienia. Od próchnicy po stany zapalne i ropienie, a to tylko niektóre możliwe przyczyny wystąpienia bólów zęba. W skrajnych przypadkach może nawet dość do zapalenia okostnej zęba, a to już nie żarty. Polecam, więc się przemóc i pójść do specjalisty jak tylko coś niepojącego zacznie się dziać.


dentes) – złożone twarde twory anatomiczne

Zęby człowieka (łac. dens – ząb, l.mn. dentes) – złożone, twarde twory anatomiczne w jamie ustnej. Stanowią element układu trawienia służąc do odgryzania kęsów i rozdrabniania pożywienia.


Zęby człowieka charakteryzują się: difiodontyzmem (fizjologicznie występują zęby mleczne i zęby stałe), tekodontyzmem oraz heterodontyzmem.


Dziecko o pełnym uzębieniu mlecznym ma 20 zębów (10 w żuchwie i 10 w szczęce) – 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców. Jego wzór zębowy można więc przedstawić następująco:


Siekacze służą do odgryzania kęsów, kły do chwytania, przytrzymywania i rozrywania pokarmu, a przedtrzonowe i zęby trzonowe do jego miażdżenia i rozcierania ułatwiając również tym samym kontakt α-amylazy z pokarmem.


Oprócz wzoru zębowego zęby człowieka charakteryzuje zgryz. Prawidłowo wszystkie zęby są ułożone w odpowiedniej kolejności i w specyficznej wzajemnej relacji gwarantującej najlepsze pełnienie przez nie swej funkcji przy jak najmniejszym wysiłku oraz obciążaniu narządu żucia (stawów i mięśni). Na prawidłowy zgryz składają się takie czynniki jak nagryz pionowy, nagryz poziomy, symetria łuków zębowych i inne.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka