Poradnik dla pacjenta - o nowoczesnej stomatologii - Dentystyczny

Implanty zębowe Bytom

Jakie kwalifikacje zawodowe posiada stomatolog

Lekarz dentysta, jak każdy inny lekarz pracujący w zawodzie, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które umożliwiają dentyście wykonywanie szeregu zabiegów stomatologicznych. Zostanie lekarzem dentystą nie jest ta

Poradnik dla pacjenta - o nowoczesnej stomatologii - Dentystyczny Implanty zębowe Bytom
kie proste, ponieważ wymaga wielu lat nauki i zdobywania umiejętności praktycznych. Lekarz dentysta, żeby założyć własny gabinet stomatologiczny, musi poświęcić wiele lat na naukę wszelkich koniecznych umiejętności. Żeby zostać dentystą, należy najpierw ukończyć odpowiednie studia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Pełne prawo, żeby wykonywać zawód dentysty, otrzymuje się po zdaniu specjalnego egzaminu zwanego Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym. Podczas trwania studiów można wybrać spośród różnych specjalizacji dentystycznych. Po ukończeniu studiów oraz zdaniu egzaminu końcowego, lekarz dentysta może zacząć pracę w zawodzie w prywatnym gabinecie stomatologicznym lub w innych placówkach. Dentysta może stale podnosić swoje kwalifikacje poprzez uczęszczanie na różne kursy lub ukończenie kilku innych specjalizacji.


Czym zajmuje się endodoncja

Endodoncja stanowi szeroki dział stomatologii zachowawczej, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem ubytków spowodowanych próchnicą zębów. Endodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Gabinet stomatologiczny bardzo często zajmuje się przeprowadzaniem zabiegów dotyczących stomatologii zachowawczej, w tym także endodoncji. Leczenie kanałowe zębów bywa nazywane inaczej leczeniem endodontycznym. Leczenie kanałowe zębów przeprowadza się w sytuacji, gdy zainfekowane przez próchnicę zostały głębiej położone tkanki zęba, takie jak miazga, komora i korzenie zęba. Dentysta przeprowadza leczenie kanałowe za pomocą specjalnych narzędzi, a sam zabieg polega na usunięciu zainfekowanej tkanki, wyczyszczeniu powstałych przestrzeni oraz wypełnieniu ich odpowiednim materiałem. Współcześnie przy leczeniu endodontycznym korzysta się z tak zwanej stomatologii mikroskopowej, czyli przeprowadza się zabieg z pomocą mikroskopu. Leczenie kanałowe zębów jest bardziej inwazyjnym zabiegiem niż zastosowanie zwykłego wypełnienia, dlatego warto regularnie chodzić do dentysty, żeby uniknąć konieczności wykonania leczenia endodontycznego.


Protetyka stomatologiczna jako specjalizacja stomatologii

Protetyka stomatologiczna stanowi jedną ze specjalizacji stomatologii, której głównym zainteresowaniem jest odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzu po całkowitej lub częściowej utracie zębów. Protetyka stomatologiczna jest dość szeroką dziedziną stomatologii, w ramach której dentysta wykonuje szereg różnych czynności i zabiegów. Do odtwarzania naturalnych warunków zgryzu używa się specjalnych wypełnień protetycznych. Można wyróżnić kilka rodzajów protez używanych w celu odbudowy utraconych lub uszkodzonych zębów. Jednym z rodzajów protez stomatologicznych są tak zwane protezy stałe, które charakteryzują się tym, że nie można ich wyjąć. Innym rodzajem protez są protezy ruchome, które można wyjąć z ust. Można wyróżnić jeszcze protezy kombinowane, będące połączeniem protez stałych oraz ruchomych. Jedną z usług oferowanych przez gabinet stomatologiczny w ramach protetyki jest chociażby zakładanie koron oraz mostów, a nawet licówek. Protetyka jest dość prężnie rozwijającą się dziedziną stomatologii, która posiada spore możliwości odbudowy i przywrócenia właściwych warunków zgryzu w jamie ustnej.


Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza jest jedną z kilku specjalizacji stomatologicznych, która zajmuje się przeprowadzaniem określonych zabiegów dentystycznych. Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dentysty jest próchnica zębów, której leczeniem zajmuje się właśnie stomatologia zachowawcza z endodoncją. Głównym celem stomatologii zachowawczej jest leczenie ubytków spowodowanych przez próchnicę zębów. Stomatologia zachowawcza może zajmować się także profilaktyką próchnicy zębów. Endodoncja zaś jest obszerną dziedziną należącą do stomatologii zachowawczej. Endodoncja zajmuje się niczym innym, jak leczeniem kanałowym zębów w przypadku, gdy zainfekowane próchnicą zostają głębsze warstwy zęba. Gabinet stomatologiczny bardzo często posiada w swojej ofercie świadczenie zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją. Dobrze wyposażony gabinet dentystyczny przy leczeniu kanałowym zębów, zwanym także leczeniem endodontycznym, korzysta ze stomatologii mikroskopowej. Dobry dentysta jest w stanie szybko rozpoznać zmiany w zębie na skutek próchnicy, dlatego warto chodzić do dentysty na regularne wizyty kontrolne.