nieorganicznych oraz protolizę substancji organicznych. Powodem powstawania próchnicy jest działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów, zarówno zewnątrz, jak i wewnątrzustrojowych. Można wyróżnić cztery czynniki, inaczej przyczyny, powstawania próchnicy. Czynniki te muszą wystąpić jednocześnie i każdy z nich jest niezbędny, ale nie wystarczający aby powstała próchnica. Tymi czynnikami, które powodują chorobę zwaną próchnicą zębów, są kolejno bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Takie czynniki, jak czas, bakterie oraz cukry wydają się być oczywiste, jednak istotna jest także podatność zębów, która jest cechą indywidualną przez co zapadalność na próchnicę będzie się różnić u poszczególnych osób. Warto dbać o codzienną higienę zębów oraz wizyty kontrolne u stomatologa, żeby zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy.
Rodzaje wybielania stomatologicznego
Wybielanie zębów jest zabiegiem czysto estetycznym pozwalającym na cieszenie się śnieżnobiałym uśmiechem. Wybielanie zębów można podzielić na zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych oraz na te stosowane w domu. Wybielanie zębów w domu odbywa się za pomocą specjalnych środków wybielających, takich jak pasty, Wymaga to jednak regularności w stosowaniu, a efekty nie są tak spektakularne. Jeśli zaś chodzi o wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych to można wyróżnić dwie podstawowe metody, którymi są wybielanie za pomocą lampy oraz tak zwane wybielanie nakładkowe. Wybielanie zębów za pomocą lampy pozwala osiągnąć natychmiastowy efekt rozjaśniający szkliwo, który utrzymuje się przez wiele lat nie ingerując przy tym w strukturę zęba. Zabieg ten jest jednak dość kosztowny, a sam efekt jest osiągany za pomocą nałożenia pasty wybielającej i oświetlenia jej specjalną lampą. Jeśli chodzi zaś o wybielanie nakładkowe jest to tańsza metoda, wymagająca jednak stosowania specjalnych żeli i nakładania szyn na kilka godzin w domu.
Umówienie wizyty u dentysty
Jeśli potrzebujemy skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalisty od danej dziedziny medycznej, pierwszym, co musimy zrobić, to umówienie się na wizytę. Jest to koniecznie, ponieważ mało które gabinety prywatne przyjmują pacjentów z tak zwanej poczekalni, pomijając kwestie nagłych wypadków. Również przed pójściem do prywatnego gabinetu stomatologicznego konieczne jest umówienie się na wizytę. Aby to zrobić należy skontaktować się, najczęściej telefonicznie, z wybranym gabinetem dentystycznym. Można także umówić się na wizytę bezpośrednio w recepcji, jeśli gabinet takową posiada. Żeby znaleźć dane kontaktowe wystarczy wejść na stronę internetową wybranego specjalisty lub zespołu specjalistów, na której podane są wszelkie informacje, w tym zakres wykonywanych usług. Po znalezieniu odpowiednich danych kontaktowych wystarczy za ich pomocą zadzwonić lub wysłać przez stronę specjalny formularz zgłoszeniowy. Należy pamiętać o tym, żeby zadzwonić w celu umówienia się na wizytę w godzinach pracy gabinetu stomatologicznego.
Dlaczego zęby bolą
Jak powszechnie wiadomo odczuwanie bólu nie jest najprzyjemniejszą rzeczą, którą może odczuwać człowiek, dlatego też z reguły za wszelką cenę staramy się unikać bólu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że odczuwanie bólu ma jedną zasadniczą funkcję, a mianowicie jest nią informowanie, że z naszym ciałem coś jest nie tak. Bóle zębów są nieprzyjemnym odczuciem czuciowym i emocjonalnym, które powoduje pewien dyskomfort w okolicach szczęki oraz twarzy. Przyczyny bólów zębów mogą być różnorodne, najczęściej są jednak wywołane jakimś szkodliwym procesem patologicznym w obrębie zęba lub przyzębia. Przykładowym podłożem bólu zęba może być próchnica, zakażenie miazgi lub nadwrażliwość. Niezależnie jednak od przyczyny warto udać się do gabinetu stomatologicznego na wizytę kontrolną, ponieważ najczęściej bóle zębów mogą oznaczać różne problemy wymagające leczenia. Ból zębów jest wywołany przez różne bodźce bólowe, czy to mechaniczne, czy patofizjologiczne, które aktywują receptory bólowe na zakończeniach nerwowych.