leczyć zęby szybciej? - Dentystyczny

Dobry dentysta Zabrze

Czym jest próchnica zębów

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dentysty, zwłaszcza przy współczesnym stylu życia, gdzie zęby są narażone na niekorzystne działanie wielu różnych substancji. Lekarz dentysta w ramach stomatologii zachowawczej

leczyć zęby szybciej? - Dentystyczny Dobry dentysta Zabrze
zajmuje się leczeniem ubytków w zębie powstałych na skutek próchnicy. Próchnica zębów jest to nic innego, jak infekcja bateryjna, która atakuje tkanki zęba. Do powstawania próchnicy przyczyniają się cztery czynniki, które muszą wystąpić jednocześnie, ponieważ każdy z nich osobno jest niewystarczającym czynnikiem do wystąpienia infekcji. Tymi czynnikami są bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Gabinety stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług dotyczący zarówno leczenia jak i profilaktyki próchnicy. Warto pamiętać o tym, że nieleczona próchnica może się przyczynić nawet do utraty zęba, dlatego tak ważne jest regularne chodzenie do dentysty na wizyty kontrolne. Stomatologia zachowawcza jest szeroką specjalizacją, której centrum zainteresowania stanowi leczenie i profilaktyka próchnicy zębów.


Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna jest taką specjalizacją, która pochodzi z dwóch dziedzin medycyny, takich jak stomatologia oraz chirurgia. Dentysta specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej może wykonywać szereg różnych zabiegów. Stomatologia chirurgiczna zajmuje się takimi kwestiami, jak leczenie operacyjne jamy ustnej oraz okolic przyległych. Przykładowymi zabiegami świadczonymi w gabinetach dentystycznych z zakresu chirurgii stomatologicznej są ekstrakcje zęba, zakładanie implantów oraz chirurgiczne wydłużenie koron. Ciekawostką dotyczącą chirurgii stomatologicznej jest to, że jako jedna z dwóch specjalizacji stomatologicznych jest powszechnie uznawana przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Chirurgia stomatologiczna, jako specjalność z dwóch dziedzin medycyny, wymaga przygotowania ogólnochirurgicznego. Podstawowym zabiegiem wykonywanym przez dentystę w ramach chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Innym zabiegiem chirurgii stomatologicznej oferowanym przez gabinety stomatologiczne jest ewakuacja ropnia.


Pierwsza wizyta u dentysty

Dentysta wielu osobom może kojarzyć się z nieprzyjemnymi zabiegami, więc część osób może odczuwać lęk przez wizytą w gabinecie dentystycznym. Dlatego też istotne jest odpowiednie przygotowanie dziecka na pierwszą wizytę u lekarza dentysty, żeby nie musiało to być niemiłym doświadczeniem. Stomatologia dziecięca, która jest z jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych, zajmuje się leczeniem oraz kontrolą uzębienia i jamy ustnej u dzieci. Niektórzy dentyści, w ramach świadczenia usług z zakresu stomatologii dziecięcej, oferują przyprowadzenie dziecka na pierwszą wizytę adaptacyjną. Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym ma na celu oswojenie dziecka z wnętrzem gabinetu oraz z lekarzem dentystą i poszczególnymi procedurami, takimi jak leżenie na fotelu dentystycznym z szeroko otwartymi ustami. Przede wszystkim zadaniem rodzica przed pierwszą wizytą jest uświadomienie dziecka, że lekarz dentysta jest po to, żeby pomagać i leczyć chore zęby. Dentysta, który oferuje przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej z pewnością zdaje sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie podejście pacjenta do leczenia.


Czym zajmuje się profilaktyka w stomatologii

Stomatologia jest szerokim działem medycyny, który dzieli się na kilka różnych specjalizacji, gdzie jedną z nich jest tak zwana profilaktyka stomatologiczna. Profilaktyka jest istotną częścią medycyny, a przedmiotem jej zainteresowań jest zapobieganie powstawaniu różnych chorób. Profilaktyka stomatologiczna ma więc głównie na celu zapobieganie powstawaniu próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej. Lekarz dentysta oferuje różnego rodzaju usługi dotyczące profilaktyki, jak chociażby instruktaże higieny jamy ustnej, wizyty kontrolne czy też profesjonalne higienizacje. Stomatologia estetyczna może również pełnić cele profilaktyczne, chociażby przy takich zabiegach, jak skaling czy piaskowanie. Profilaktyka próchnicy zębów ma bardzo duże znaczenie, ponieważ powstałe ubytki próchnicze są stałe, gdyż tkanka zęba nie posiada zdolności regeneracyjnych. Wizyty kontrolne u dentysty są istotną częścią profilaktyki stomatologicznej, ponieważ nie zawsze da się całkowicie zapobiec próchnicy, a im szybciej wykryje się dany problem, tym łatwiej będzie go wyleczyć.


Wybielanie zębów

Wybielanie zębów jest zabiegiem wykonywanym typowo w ramach stomatologii estetycznej, której celem jest poprawa wyglądu uzębienia. Gabinety stomatologiczne często oferują dwie podstawowe metody wybielania zębów, a są to wybielanie gabinetowe oraz wybielanie nakładkowe. Obydwie metody różnią się od siebie znacząco, jeśli chodzi o sposób ich przeprowadzenia, koszt oraz właściwości. Wybielanie gabinetowe jest znacznie szybsze i polega na utwardzeniu odpowiednią lampą wcześniej nałożonej substancji wybielającej, a sam zabieg jest całkowicie przeprowadzony w warunkach gabinetowych. Inną metodą jest wybielanie nakładkowe, które trwa dłużej oraz wymaga indywidualnej pracy pacjenta w domu. Metoda wybielania nakładkowego polega na wykonaniu specjalnych nakładek, które pacjent sam zakłada na zęby w domu z odpowiednim środkiem wybielającym. Każda z metod wybielania przeprowadzona przez dentystów posiada własne zalety. Jeśli nie jesteśmy pewni, na jaką metodę powinniśmy się zdecydować, lekarz dentysta jest osobą, u której możemy zasięgnąć porady.


Specjalizacje stomatologiczne

Stomatologia, tak jak wiele innych dziedzin medycyny, posiada własne specjalizacje. Można wyróżnić kilka specjalności stomatologicznych, które zajmują się określonym zakresem zabiegów stomatologicznych. Lekarz dentysta może wykonywać zabiegi z kilku różnych specjalności stomatologicznych, przykładowo takich, jak chirurgia stomatologiczna, protetyka czy ortodoncja. Innymi specjalnościami wyróżnionymi w ramach stomatologii są periodontologia, stomatologia dziecięca czy stomatologia zachowawcza z endodoncją. Specjalność stomatologiczną wybiera się na studiach dentystycznych, która odbywa się na zasadzie jednolitych modułów i w zależności od wybranej specjalności może trwać od trzech do sześciu lat. Można wyróżnić aż dziewięć specjalizacji stomatologicznych, a są to kolejno chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna. Ponadto wyróżnia się jeszcze stomatologię dziecięcą, stomatologię zachowawczą, zdrowie publiczne oraz epidemiologię. Lekarz dentysta często oferuje usługi z zakresu różnych specjalności stomatologicznych.